Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol – Adwokat Bielsk Podlaski


PROWADZENIE AUTA POD WPŁYWEM ALKOHOLU


Mówiąc o uczestnikach ruchu drogowego niestety nie możemy mieć złudzeń, że nietrzeźwi kierowcy są w dalszym ciągu zjawiskiem dość popularnym na polskich drogach. Mimo powszechności takich zdarzeń nie można mówić o przyzwoleniu na tego typu zachowania. Od lat polski ustawodawca stara się zwalczyć to zjawisko za sprawą coraz bardziej rygorystycznych przepisów. O ile sama liczba wypadków samochodowych spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu spada, to jednakże samo kierowanie pojazdem po spożyciu – nawet jeśli nie jest przyczyną wypadku drogowego – jest w świetle polskiego prawa zabronione. Decydując się na kierowanie pojazdem wyłącznie na podstawie własnego przeświadczenia o swojej trzeźwości (np. po upływie dłuższego czasu od spożycia alkoholu) bardzo często możemy nieświadomie popełnić przestępstwo, z którym wiążą się dotkliwe konsekwencje prawne. Zgodnie z polskim prawem, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi wyłącznie 0,2 promila, dlatego już nawet nieznaczne przekroczenie tej granicy podczas kontroli trzeźwości, skutkuje odpowiedzialnością prawno-karną kierującego. W zależności od tego o ile granica 0,2 promila zostanie przekroczona, inaczej będą kształtować się kwalifikacja czynu zabronionego oraz zakres odpowiedzialności karnej kierowcy.

STAN PO SPOŻYCIU ALKOHOLU


Prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym przy stężeniu alkoholu od 0,2 promila do 0,5 promila we krwi w prawie karnym określa się ,,stanem po użyciu alkoholu”. Stanowi ono wykroczenie określone w art. 87 kodeksu wykroczeń. Sankcje, jakie przewiduje powyższy przepis, to kara aresztu albo grzywna, nie niższa niż 2 500,00 zł. Należy zaznaczyć, że od 1 stycznia 2022r. zniesiona została górna granica kary grzywny, którą do tej pory była kwota 5 000,00 zł. W praktyce oznacza to, że popełniając wykroczenie kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu, nie możemy być do końca pewni ostatecznej wysokości grzywny jaka nam grozi, a która będzie ustalana przez sąd w oparciu o okoliczności wykroczenia (np. działanie umyślne, lub w inny sposób rażące). Nie mniej jednak, bez względu na rodzaj orzeczonej kary w obu przypadkach sąd zawsze orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, który zgodnie z treścią art. 29 k.w. może wynieść od 6 miesięcy do 3 lat.

STAN NIETRZEŹOŚCI


Z kolei prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, tj. przy przekroczeniu 0,5 promila stężenia alkoholu we krwi, stanowi już przestępstwo określone w art. 178a kodeksu karnego, które jest zagrożone surowszymi sankcjami w postaci orzeczenia kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat – a wobec recydywistów, czyli osób już uprzednio skazanych za to samo przestępstwo – karą pozbawienia wolność od 3 miesięcy do 5 lat. Ustalenie przez Sąd stanu nietrzeźwości u kierującego pojazdem wiąże się również w obligatoryjnym orzeczeniem zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata, w oparciu o art. 42 § 2 k.k.


CO NALEŻY ZROBIĆ W TOKU RUTYNOWEJ KONTROLI?


Przede wszystkim zachować spokój, gdyż w pierwszej kolejności na wynik kontroli istotny wpływ ma zachowanie odpowiedniej procedury, dlatego to tej kwestii należy poświęcić jak największą uwagę. Badanie alkomatem powinno być przeprowadzone przez funkcjonariuszy policji dwukrotnie w odstępach co najmniej 15 min i każdorazowo z wymianą ustnika, którego opakowanie powinno być otwarte w obecności osoby badanej. W przypadku różnych wyników – potwierdzających lub nie obecność alkoholu w organizmie – dopuszczalne jest przeprowadzenie trzeciego badania również w odstępie 15 min. Jeżeli poweźmiemy wątpliwości co do prawidłowości przeprowadzonych badań, osobie zatrzymanej zawsze przysługuje prawo żądania przeprowadzenia dodatkowego badania krwi na obecność alkoholu.
Nie zawsze dodatni wynik kontroli musi wiązać się ze skazaniem i poniesieniem najsurowszych konsekwencji. Wszystko zależy od okoliczności zatrzymania oraz dotychczasowej karalności i postawy kierowcy. Pomimo, iż od 01.01.2022r. polskie prawo karne w znacznym stopniu zaostrzyło kary i środki karne wobec nietrzeźwych kierowców, to w dalszym ciągu dopuszcza w przypadku tego przestępstwa instytucję warunkowego umorzenia postępowania karnego. W przypadku jego zastosowania, sąd stwierdza popełnienie przestępstwa przez oskarżonego, jednak nie wymierza mu za to żadnej kary, uznając, że społeczna szkodliwość czynu nie uzasadnia surowszych konsekwencji. Umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd może jednak orzec świadczenie pieniężne lub zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 2 lat (zamiast minimum 3 lat). Nie każdy więc przypadek zatrzymania w czasie prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu jest sprawą bez szans powodzenia i możliwości podjęcia jakiejkolwiek obrony. Zawsze warto zasięgnąć porady u doświadczonego adwokata, celem znalezienia rozwiązań prawnych, które będą najbardziej korzystne dla konkretnej sytuacji. Nasza Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu osób w sprawach związanych z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu i zatrzymaniem prawa jazdy. Z naszej strony mogą liczyć Państwo na kompleksową pomoc obejmującą doradztwo prawne, jak i reprezentację w postępowaniach karnych na etapie przygotowawczymi procesowym.
Zapraszam do współpracy z moją Kancelarią – adwokat Marek Kowalewicz.

5/5 - (1 liczba głosów)

Sprawdź lub dodaj opinię o kancelarii